Доступне житло по китайськи

За останні 5 років у Китаї найбільший зростання будівництва в усьому світі. Приклад: якщо підсумувати все будується за добу в країні житло в одному місці, то вийде місто, населенням 100 тис. чол., з дорогами, повною інфраструктурою, дитсадками, школами і т. д…

Водночас зростання обсягів будівництва супроводжується зростанням цін на житло, навіть світова криза обійшла стороною. Звичайно це призвело до того, що житло стало недоступне для більшої частини населення Китаю. При середньої по країні зарплати в $400 в місяць, вартість 1 м2 житла в Пекіні становить від $3 тис. до $4,6 тис.

Влада Китаю знаходять ефективні і оригінальні способи вирішення економічних проблем. У період кризи, коли виникли труднощі з експортом товарів, влада зобов’язала виробників третина продукції направляти на свій внутрішній ринок за собівартістю. Результат – мільярди коштів, які лежали в «панчохах» у населення перекочували в бюджет.

І з житлом знайдено оригінальне рішення – влада заборонили купувати так зване «третє житло», яке купувалося раніше в основному в інвестиційних цілях. Крім того, внесли обмеження на покупку в кредит другого житла. Ще один оригінальний спосіб отримати житло – виконання всього 3 умов: мати заробіток не більше $500 на місяць, велике везіння і погане здоров’я.

Держрада Китаю затвердив програму доступного житла на 5 років (2011 – 2015 р. р.), де передбачається реалізувати 36 млн. квартир, ніж повністю вирішити проблему забезпечення житлом населення з невеликими доходами.

Претендувати на отримання соціального житла можна буде тільки в тому випадку, якщо щомісячний дохід становить не більше $290, а наявне житло менше 10 м2. Наприклад, сім’я з 3 чоловік, що має середньомісячний дохід до $570, і має менше 10 м2 житла на кожного, може розраховувати на отримання квартири зі знижкою.

Доступне житло по китайськи

Останнім етапом у програмі доступного житла є звичайна лотерея – житло розігрується між усіма, хто пройшов усі процедури перевірки відповідності цій програмі.

Соціальне житло здається в оренду або продається за ціною рівно в 6,5 разів дешевше від ринкової.

Площа у соціальних квартир від 48 до 90 м2. Будувати доступне житло доступно тільки «обраним» девелоперам Китаю. Звичайно, подібні проекти не дадуть величезних прибутків, як продаж комерційного житла, але, все ж, компанії не залишаться в програші. І найжорстокіший контроль над бізнесом з боку влади.

Так вже не вкрадеш половину взятого кредиту за відкат потрібного чиновника – кара буде дуже жорсткою, аж до розстрілу обох винних. На сьогоднішній день Китай володіє величезними фінансовими коштами, які витрачаються і на міське будівництво в тому числі.

Влада Китаю вважає, що реалізація програми доступного житла гарантовано стабілізує існуючу в країні політичну систему. Найперше завдання держави – забезпечити мільйони громадян житлом вирішується швидко і з великою ефективністю, в тому числі завдяки жорсткій боротьбі з корупцією…