На що дивитися при купівлі квартири?

Квартира у власності – мрія багатьох, для кого-то нездійсненна, для кого-то реальна, і ось, в той самий момент, коли Ви маєте в своєму розпорядженні потрібну суму коштів і готові втілити свою мрію в життя, приходить час задуматися: на що звертати увагу, коли вибираєш майбутню квартиру…

Аспект перший: інтерфейс.Основні параметри, на які зазвичай звертають увагу – це місцерозташування, і архітектурне рішення.

Місцерозташування можна розглядати в двох площинах: по віддаленості від центру міста – відповідно, чим ближче, тим престижніше.

І за характеристиками локального розташування – соціальна інфраструктура (актуально наявність поблизу поліклініки, освітніх установ, магазинів, стадіонів, парковки для авто, тощо), віддаленість від зупинок громадського транспорту, рівень криміногенності району, екологія, благоустрій дворової території та під’їзду.

Під архітектурним рішенням квартири будемо розуміти характеристику будинку в цілому (наявність централізованих комунікацій, наявність ліфта, пожежних драбин тощо, зовнішній вигляд будинку).

Поверховість (так вже склалося, що нарікання до першого поверху – це сирість, холодні підлоги, цікаві перехожі у вікнах або сусіди, які забули ключ від під’їзду, останній поверх, якщо він не відкриває чудову панораму міста, загрожує поламаним ліфтом і ризиком протікання даху), планування (краще, коли кімнати і санвузол роздільні + індивідуальні потреби покупця), наявність балкона або лоджії.

Ми навмисне не акцентуємо увагу на стан квартири: ринок первинного, а тим більше вторинного житла розвинений достатньо, щоб адекватно реагувати на даний параметр – в результаті, питання впирається лише в ціну квартири.

Важливо пам’ятати про сусідів: це можуть бути любителі гучної музики, любителі випити, любителі попросити сіль три рази в день і пр. Якщо Вас дійсно зацікавила квартира – не соромтеся, зателефонуйте в сусідню на майданчику двері, поясніть ситуацію і запитайте про сусідів – вб’єте двох зайців: і на сусіда подивіться і додаткову інформацію дізнаєтеся.

Аспект другий: юридичний. Будь-яка угода повинна бути чистою – це значить законною і не мати підводних каменів. А угода з придбання квартири – тим більше.

З приводу законності – переконайтеся, що власник/продавець/агент готовий показати свідоцтво про право власності, документ-підстава (договір купівлі-продажу, участі у пайовому будівництві, свідоцтво про право на спадщину, тощо) та технічний паспорт.

Якщо не готовий і з’являються формулювання формату «в день підписання договору або скину електронкою скани..» і т. д – кажете немає і перемикайтеся на інший об’єкт або беріть тайм-аут до появи документів.

Якщо так – на що дивимося. Терміни позовної давності (за Свідоцтвом про право власності та документу-основи): якщо перехід права власності відбувся більше трьох років тому – не варто особливо перейматися, якщо менше, тобто строк позовної давності ще не минув і тоді краще ознайомитися на яких умовах складений договір, за яким квартира перейшла у власність поточного продавцю, є підтвердження оплати за договором.

Суміжні претенденти: квартира може бути спільно нажитим майном, тоді для операції потрібно дозвіл дружини продавця. Ситуація може ускладнитися, якщо в момент придбання квартири продавець перебував у шлюбі (тобто «нажили разом»), а на момент покупки – вже немає – уточнюйте цю позицію.

дивитися при купівлі квартири

Спадкоємці (якщо квартира перейшла у спадок) не повинні лякати майбутнього правовласника, – за винятком «скелетів у шафі»: спадкоємців-інвалідів та спадкоємців-пенсіонерів.

Простежити історію квартири досить непросто, один і варіантів – виписка з будинкової книги – там буде видно, хто і коли був прописаний в квартирі (в т. ч. діти!).

І ще один інструмент мінімізації ризиків – ВИТЯГ про наявність/відсутність обтяжень: документ, який видає актуальну інформацію не тільки про всіх власників майна, але і про існуючі обтяження (іпотека, довгострокова оренда).

Перепланування в квартирі ідентифікуються за двома ознаками: відповідність плану в техпаспорті фактичним станом (сличаете самостійно) і відповідність площі по техпаспорту площі, зазначеної у Свідоцтві (при наявності розбіжності причиною може бути перепланування).

Чим страшна перепланування? Якщо абстрагуватися від варіанту, у відповідності з яким в процесі перепланування пошкоджена несуча балка, основний недолік – це неприйняття перепланувань банками, які в більшості випадків видають іпотечні кредити на покупку житла. Якщо ж ви на самофінансуванні – боятися особливо нічого…