Як розвивався ринок нерухомості Туреччини в 2012 році?

Одним з світових лідерів в 2012 році зростання цін на житло стала Туреччина. Російські громадяни робили свій вибір на користь бюджетних квартир в Анталії і Аланьї. Аналітики припускають подальший приплив іноземних інвестицій в житлову нерухомість Туреччини…

Поки в Європі ведеться боротьба з тривалою борговою кризою, готуються до економії коштів бюджету і намагаються переконати інвесторів у своїй перспективності, турецька економіка (адже до Євросоюзу Туреччини поки не взяли) розвивається стрімкими темпами.

Не виняток і житловий сектор: нові проекти будуються активно, ціни на оренду і купівлю квартир і будинків ростуть швидко, а найбільші турецькі міста впевнено займають лідируючі позиції в рейтингах найбільш інвестиційно привабливих місць світу. При цьому в середньому вартість нерухомості в «країні півмісяця» набагато нижча за європейську.

У 2012 році по зростанню цін на нерухомість Туреччина була одним з лідерів по всьому світу. Підведені підсумки за вересень, в результаті в країні нове житло подорожчало за рік на 12,23 відсотків. На вторинному ринку ціни теж протягом року зростали: у залежності від регіону на 1-3 відсотки в місяць.

Наприклад, з 2004 року в Стамбулі середня вартість елітних квартир збільшилася більш ніж у два рази: з 2 000 до 4 500 доларів за «квадрат». Аналітики з-за цього вже охрестили мегаполіс Туреччини як «новий Лондон арабського світу».

В галузі загальний підйом також торкнувся і сегмент оренди: протягом 2012 року ставки за знімне житло зростали кожен місяць на 0,5-3 відсотки. В середньому в Туреччині прибутковість від здачі нерухомості в оренду дорівнює 6,2 відсотка.

В Туреччині за останні 3 роки на 95,2 відсотків збільшилася кількість девелоперських компаній. Це ще одне підтвердження бурхливого розвитку ринку нерухомості. У минулому році в будівельному секторі було створено близько 14 000 фірм. Наприклад, в цій ж галузі в Німеччині діють тільки 5 000 юридичних осіб.

Обсяг іноземних інвестицій зростає – і з боку найбільших фондів, і з боку індивідуальних покупців. Загальна кількість нерезидентів, які володіють турецької нерухомістю, до серпня нинішнього року досягла понад 125 тисяч чоловік. Їм належить сумарно понад 89 мільйонів квадратних метрів житла. Слід зазначити, що найбільш популярний регіон для іноземців – це Анталія.

ринок нерухомості

У травні цього року турецькі власті прийняли знаковий закон, він має в два рази збільшити потік інвестицій іноземців в нерухомість Туреччини. Скасували «принцип взаємності», коли об’єкти в Туреччині могли набувати лише громадяни тієї країни, на території якої були надані туркам аналогічні права.

На першому місці серед іноземців за кількістю придбаної турецької нерухомості знаходяться англійські громадяни. За ними йдуть німці і греки.

Росіяни цікавляться, в основному, нерухомістю на березі Середземного моря. Це популярні курорти Аланії та Анталії, де покупці з Росії вибирають часто не дуже великі бюджетні апартаменти з двома або однією спальнями, вартістю 50-60 тисяч євро.

Можна припустити, що з-за підвищеного інтересу з боку інвесторів ціни на нерухомість в Туреччині і далі будуть зростати в рік на 5-10 відсотків.